Качественные
юридические услуги
по доступным ценам
г. Николаев., ул. Защука, 27/1,
офис № 1,
www.advokati.mk.ua
(099) 973-90-93

Корисна інформація

Новація чинного цивільного законодавства

В повсякденному житті виникають ситуації, коли треба виконувати договірне або позадоговірне зобов’язання, а можливості для цього обмежені і потрібен певний час, щоб їх сконцентрувати. Протилежна сторона теж не проти такого, але боїться спливу позовної давності чи банального бути «кинутим».

Проте законний вихід з такої ситуації є, і назва йому – новація боргу у позикове зобов’язання.

Так, статтями 604 і 1053 ЦК України передбачено, що зобов'язання припиняється як за домовленістю сторін про це, так за домовленістю сторін про заміну первісного зобов'язання новим зобов'язанням між тими ж сторонами (новація).

Новація не допускається:

- про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю;

- про сплату аліментів;

- в інших випадках, прямо встановлених законом.

Обов’язковим для новації є дотримання наступних умов:

- наявність домовленості обох сторін про умови новації (вільна та взаємоузгоджена позиція сторін);

- дотримання сторонами форми правочину в теорії називають новаційним договором, передбаченого для договору позики (договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей);

- дійсність (реальність, відсутність фіктивності, що мало за мету створити видимість боргу – як правило для банкрутства) первинного, тобто того, що припиняється зобов’язання.

Таким чином, маючи на руках новаційний договір, розписку, заяву про визнання боргу і тому подібні документи, особа має можливість відстояти свої інтереси в суді, у разі якщо контрагент відмовиться від свого слова.

Наприклад, в дорожньо-транспортній пригоді пошкоджено автомобіль, сторони уклали чи винна сторона видала один з названих документів, то постраждала особа має можливість відшкодувати збитки на підставі новації.

При цьому слід наголосити, що новація припиняє додаткові зобов'язання, пов'язані з первісним зобов'язанням, якщо інше не встановлено договором.

Корисні посилання